Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Singapurské školství – vzdálený svět?

14. 07. 2017 10:47:30
Sledujeme –li dění v oblasti školství a vzdělávání v posledních letech a desetiletích, obnažuje se, že zásadní problém vzdělávacího procesu tkví v absenci dlouhodobé koncepce školství, a to ve všech jeho stupních.

Svými slovy to shrnul Komenský: cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.

Současný svět klade důraz na rozvoj terciálního sektoru, čímž zvyšuje požadavky na úroveň vzdělanosti všech zaměstnanců. Vzhledem k neustálému poklesu kvality českých vysokých škol a celého konceptu vzdělávání je možno hledat inspiraci i v těch zemích, které jsou nám velmi vzdálené. Konkrétně se jedná o asijského tygra, který se svými 5,5 miliony obyvatel letos obsadil třetí místo v HDP s 84.901 USD na obyvatele. Jedná se o bývalou britskou obchodní kolonii, dnes městskou republiku Singapur. Jen pro srovnání v České republice je HDP na obyvatele 2,5krát menší.

Návodem nám může být jednak tím, že do školství stát investuje téměř 20% státního rozpočtu a také tím, že kvalita školství je na mnohem vyšší úrovni. To se týká primárně už samotného postavení učitele, které patří mezi nejatraktivnější povolání v zemi.

Z dostatečného profinancování školství jednoznačně vyplývají i nadstandardní platové podmínky, které lze srovnat s úspěšnými manažery. V České republice lze plat učitele v současnou chvíli srovnat s pokladníkem v Lidlu.

Singapurský školský systém má jednoznačně nastavenou představu, jak má vypadat absolvent. Má se jednat o sebevědomého, adaptivního a odolného studenta, který umí samostatně a kriticky přemýšlet, zná sám sebe a své možnosti. Vzdělanost v kombinaci se silným patriotismem vede ke společenské uvědomělosti a účasti na tzv. státoobčanském svazku.

Vedle nesporných výhod je nutné zmínit také negativa, ačkoli záleží na úhlu pohledu. V Singapuru se platí školné. Studenty, pocházející ze sociálně slabých rodin, v případě dobrých výsledků podpoří stát, potažmo soukromí investoři. Finanční spoluúčast studentů působí jako motivující prvek, který, prohlubuje odpovědnost studentů vůči své budoucnosti.

Samotný „dokonalý“ systém vzdělání by ovšem nebyl k ničemu, kdyby se nezobrazil v hospodářských výsledcích státu. Singapur v loňském roce obsadil v žebříčku Světové organizace duševního vlastnictví 6.místo na světě, co se týká inovací a patentů. Z nich pak plyne do ekonomiky státu obrovský zisk, který se opět zpětně investuje do školství. Kruh se uzavírá. Kupříkladu takto famózně funguje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který získává každým rokem na příjmech z patentů okolo 2 miliard korun. Z něj pak díky rozpočtovému určení daní těží obyvatelé Praha 6 příjmy v řádech set milionů korun.

Posílit investice do vzdělání v České republice je naprosto klíčové. Dokáži si představit, že by každým rokem rostl poměr odvedeného HDP na školství o jedno až dvě procenta.

Autor: Ivo Barteček | pátek 14.7.2017 10:47 | karma článku: 12.01 | přečteno: 368x

Další články blogera

Ivo Barteček

Dejme šanci Podkarpatské Rusi! Nechtějme jen gastarbajtry, ale plnohodnotné občany

Českou republiku a její ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Hospodářství zažívá dobré časy a příležitosti bychom měli umět využít. Česká ministerstva se předhánějí, které a odkud přivede více rukou. Kromě pracovitých rukou

1.8.2017 v 0:07 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 434 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 20.71 | Přečteno: 710 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 417 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 587 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 246 |
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 401

Jsem Historik a iberoamerikanista. Věnuji se dějinám, Latinské Americe, Čechům v cizině. Působil jsem v Orientálním ústavu a v Historickém ústavu Československé akademie věd v Praze. V letech 2003 až 2010 jsem byl děkanem Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V současnosti působím na katedře historie Filozofické fakulty UP v Olomouci. Jsem autorem monografií, organizátor a kurátor výstav, popularizátor vědy, komentátor současného dění. Žiji a pracuji v Olomouci.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.